REGULAMIN PRACY PRZEDSZKOLA W REŻIMIE SANITARNYM WRAZ Z PROCEDURAMI BEZPIECZEŃSTWA
W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM W GRABOWNICY STARZEŃSKIEJ
Modyfikacja z dnia 02.01.2021 r.
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Zobowiązuje się wszystkich nauczycieli i pracowników obsługi do zapoznania się i bezwzględnego stosowania zapisów zawartych w niniejszych procedurach.
- Procedury obowiązują od 1 września 2020 r., do odwołania.
- Procedury udostępnia się rodzicom poprzez umieszczenie ich:
- na stronie internetowej placówki: http://psgrabownica.brzozow.pl/
- Zobowiązuje się rodziców do zapoznania się i stosowania zapisów zawartych w niniejszych procedurach.
- Procedura może ulec zmianie w momencie ukazania się nowych wytycznych oraz w wyniku decyzji organu prowadzącego/dyrektora placówki.
PODSTAWA PRAWNA
- Wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25 sierpnia 2020 r. dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji w wieku do lat 3 wydane na podstawie art. 8a, ust., 5 pkt. 2 ustawy z 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59 oraz 2020 r. poz. 322, 374 i 567 i 1337)
- Procedura organizacji pracy szkół/ placówek prowadzonych przez Urząd Gminy w Brzozowie i postępowania prewencyjnego pracowników oraz rodziców/opiekunów prawnych w czasie zagrożenia epidemicznego.
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1166)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. 2020, poz. 1389)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-1919 (Dz.U. 2020, poz. 1394)
PROCEDURA NA WYPADEK POJAWIENIA SIĘ OBJAWÓW CHOROBOWYCH COVID-19 U DZIECKA LUB PRACOWNIKA
§ 1
CEL PROCEDURY
- Celem niniejszej procedury jest określenie zasad pracy przedszkola w związku z zagrożeniem zakażenia wirusem Sars-Cov-2 i określenie działań prewencyjnych mających na celu uniknięcie rozprzestrzeniania się wirusa.
- Niniejsza procedura jest wytyczną do postępowania, jednak wszelkie działania są kwestią zdrowego rozsądku, rozmów i współpracy z rodzicami/opiekunami prawnymi.
§ 2
ZAKRES PROCEDURY
Procedura dotyczy wszystkich wychowanków i pracowników przedszkola, a także rodziców/opiekunów prawnych wychowanków placówki.
§ 3
DZIAŁANIA PROFILAKTYCZNE
- Zaleca się bieżące śledzenie informacji Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia, dostępnych na stronach gis.gov.pl lub https://www.gov.pl/web/koronawirus, a także obowiązujących przepisów prawa.
- Zadaniem placówki jest zapewnienie dzieciom odpowiednich warunków sanitarnych, opiekuńczych i edukacyjnych, a personelowi bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
- Do pracy w placówce mogą przychodzić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek objawów sugerujących infekcję górnych dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
- Osób powyżej 60 roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, w miarę możliwości, nie należy angażować w zajęcia opiekuńcze.
- Do przedszkola mogą uczęszczać jedynie dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Dzieci do przedszkola są przyprowadzane i odbierane przez osoby zdrowe.
- Przez objawy o których mowa w pkt. 3,5 rozumie się:
- podwyższona temperatura ciała
- kaszel
- duszność i problemy z oddychaniem
- ból głowy i mięśni
- uczucie rozbicia
- ból gardła
- uczucie wyczerpania
- brak apetytu
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych nie wolno przyprowadzać dziecka do przedszkola.
- Obowiązuję całkowity zakaz przebywania na terenie przedszkola osób z zewnątrz z objawami wskazującymi na infekcję dróg oddechowych.
- Przedszkole jest wyposażone w środki ochrony i płyn dezynfekujący. Wyznaczono miejsce, w którym będzie można odizolować dziecko lub pracownika, który przejawia niepokojące objawy choroby.
- Miejscem izolacji, o którym mowa w pkt. 7 jest gabinet dyrektora. W pomieszczeniu tym znajdują się środki ochrony oraz płyn do dezynfekcji rąk i powierzchni.
- W placówce należy zapewnić dopływ świeżego powietrza do sal dydaktycznych – wietrzyć salę przynajmniej raz na godzinę, w razie potrzeby także w czasie zajęć oraz po każdorazowej dezynfekcji wyposażenia.
- Przedszkole wyposażone jest w 3 termometry bezdotykowe.
- Zobowiązuje się nauczycieli do uzyskania zgody od rodziców/ prawnych opiekunów na pomiar temperatury ciała dziecka jeśli zaistnieje taka konieczność, w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Upoważniono pracownika obsługi – pomoc nauczyciela do dokonywania pomiaru temperatury dzieciom w razie wystąpienia niepokojących objawów chorobowych.
- Należy zaznaczyć, że mimo dołożenia wszelkiej staranności przez organ prowadzący i kadrę placówki, może dojść do zakażenia, gdyż część przypadków przebiega całkowicie bezobjawowo. Za tego rodzaju zdarzenie przedszkole nie ponosi odpowiedzialności.
- Każdy pracownik oraz opiekun dziecka, które mogło narazić się na zakażenie koronawirusem poza przedszkolem, powinien zgłosić ten fakt dyrektorowi placówki.
§ 4
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U DZIECKA
- Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby należy odizolować je w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem min. 1,5 m odległości.
- Dziecko znajduje się pod opieką pracownika placówki wyznaczonego przez dyrektora placówki.
- Dziecku należy zmierzyć temperaturę ciała:
- Jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy (powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze placówki) i przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej,
- Jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy 37,2°C-37,9°C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania z placówki.
- Pomiaru dokonuje osoba wyznaczona przez dyrektora przedszkola.
- Osoba dokonująca pomiaru temperatury musi mieć założone rękawiczki jednorazowe oraz osłonę twarzy i nosa.
- Rodzic zostaje niezwłocznie poinformowany telefonicznie o wystąpieniu u dziecka niepokojących objawów i jest zobowiązany do pilnego odebrania dziecka.
- Rodzic po odebraniu z placówki dziecka z objawami chorobowymi, ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku badania dziecka przez lekarza.
- Dyrektor placówki informuje organ prowadzący (Burmistrza Gminy) o podejrzeniu zakażenia ucznia.
- Rodzice dzieci z grupy ucznia, u którego podejrzewa się zakażenie telefonicznie informowani są o zaistniałej sytuacji.
- Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu.
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący (Burmistrza Miasta) o zaistniałej sytuacji.
- Dyrektor placówki zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.
§ 5
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA U PRACOWNIKA PRZEDSZKOLA
- Pracownik, który w czasie pracy zauważył u siebie objawy chorobowe typu: gorączka, uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, bóle głowy, bóle mięśni niezwłocznie informuje o tym dyrektora przedszkola, który podejmuje następujące działania:
- kieruje pracownika, do wyznaczonego odizolowanego pomieszczenia (unikając kontaktu z innymi osobami),
- zachowując bezpieczną odległość, przeprowadza wywiad z pracownikiem i zaleca kontakt z lekarzem celem weryfikacji stanu zdrowia,
- do czasu ustalenia stanu zdrowia dyrektor odsuwa pracownika od pracy,
- o wynikach badania, przeprowadzonego przez lekarza, pracownik niezwłocznie informuje dyrektora placówki.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu.
- Każdy pracownik powinien poddać się pomiarowi temperatury ciała, przez wyznaczonego pracownika, w razie uzasadnionej potrzeby.
- W przypadku zaobserwowania u pracownika lub ucznia innych objawów chorobowych stosuje się działania opisane w pkt. 1.
- Pracownicy z objawami choroby nie mogą przychodzić do pracy. Powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod numer 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, aby uzyskać teleporadę medyczną.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.).
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-COV-2na terenie przedszkola należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności, należy sporządzić notatkę lub protokół.
§ 6
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU KONTAKTU Z OSOBĄ PODEJRZAJĄ O ZAKAŻENIE
- Definicja KONTAKTU obejmuje:
- każdego pracownika przedszkola i rodzica/opiekuna prawnego dziecka pozostającego w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metry przez ponad 15 minut,
- rozmowę z osobą zakażoną twarzą w twarz przez dłuższy czas,
- każdą osobę mieszkającą w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora.
- Osób z kontaktu NIE uważa się za zakażone, jednak prewencyjnie zaleca się:
- pozostanie w domu przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji – codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia,
- poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej w szczególności udostępnienie numeru telefonu w celu umożliwienia codziennego kontaktu i przeprowadzenia wywiadu odnośnie stanu zdrowia,
- jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zauważone zostaną objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem) – należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
- Pozostali pracownicy placówki nie są zobowiązani do podejmowania szczególnych środków ostrożności. Jeśli wystąpią niepokojące objawy, poddane zostaną kwalifikacji w zależności od rodzaju tych objawów przez służby sanitarne.
- Decyzja, do jakiej grupy kontaktu należą pracownicy, powinna zostać podjęta we współpracy ze służbami sanitarnymi.
§ 7
POTWIERDZENIE ZAKAŻENIA SARS-COV-2 NA TERENIE PLACÓWKI
- Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu, podejmuje stosowną decyzję o zamknięciu placówki/ zmianie modelu kształcenia lub innych środkach prewencyjnych.
- Dyrektor placówki o potwierdzeniu zakażenia u pracownika/ucznia informuje organ prowadzący (Burmistrza Miasta) i kuratora oświaty zgodnie ze schematem procesu komunikowania się w sytuacjach kryzysowych dotyczących jednostek systemu oświaty.
- W przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 dyrektor placówki zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
- Jeśli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.
- Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części pomieszczenia lub jego całości, w którym przebywała osoba.
§ 8
WAŻNE TELEFONY
W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, bezzwłocznie należy powiadomić telefonicznie Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Brzozowie, ul. Moniuszkii 17
Telefon dyżurny (13) 4341459, (13) 4341452
Całodobowa infolinia dla obywatela w sprawach kwarantanny i zdrowia:
+48 222500115
Kuratorium Oświaty w Rzeszowie: telefon: 17 867 11 42, 17 867-11-49
Urząd Miejski w Brzozowie: 134341050
INFORMOWANIE
Dyrektor przedszkola lub wyznaczona przez niego osoba niezwłocznie informuje o otrzymanej informacji dotyczącej osoby zakażonej: dziecko czy pracownik; orientacyjna liczba osób (dzieci i pracowników), z którymi osoba zarażona miała kontakt w placówce.
POWIADOM
POWIATOWĄ STACJĘ SANITARNO – EPIDEMIOLOGICZNĄ W BRZOZOWIE
TEL.: (13) 4341459, (13) 4341452
a w dalszej kolejności:
DZIAŁANIE
- Pilnie rozważyć potrzebę zawieszenia zajęć na czas oznaczony na mocy §18, ust. 2, pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2020 r., poz. 1166). Jeżeli zostanie podjęta decyzja o zawieszeniu zajęć, bezzwłocznie sporządzić stosowny wniosek i przekazać do Burmistrza Brzozowa. Po otrzymaniu zgody na zawieszenie zajęć należy powiadomić o tym fakcie rodziców/opiekunów, pracowników i Kuratorium Oświaty.
- Należy powiadomić pracowników o ich obowiązkach i uprawnieniach w okresie zawieszenia działalności zakładu pracy.
- Dyrektor/nauczyciel zastępujący dyrektora monitoruje sytuację – nowe zachorowania, wykluczenie obecności wirusa o osób podejrzanych, postęp realizacji zaleceń, możliwość skrócenia lub konieczność wydłużenia zawieszenia działalności. Informacje przekazywane są do Burmistrza Brzozowa i Dyrektora ZEAS w Brzozowie.
PODSUMOWANIE
- Po przywróceniu zajęć w przedszkolu utrzymuje się reżim sanitarny.
- Należy sporządzić dla Burmistrza Brzozowa raport, w którym opisane będą podejmowane działania, stosowane rozwiązania. Dyrektor oceni działanie niniejszej procedury i przekazuje wnioski do wykorzystania w podobnych sytuacjach. Do raportu należy załączyć kopie otrzymanych zaleceń, protokołów itp.
- W miejscu ogólnodostępnym (tablica dla pracowników) umieszczone są potrzebne numery telefonów, w tym stacji sanitarno – epidemiologicznej i służb medycznych.
PROCEDURA PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI
§ 1
CEL PROCEDURY
- Procedura służy zapewnieniu dzieciom, pracownikom oraz rodzicom/prawnym opiekunom pełnego bezpieczeństwa w czasie przyprowadzania i odbierania dziecka z placówki w związku zagrożeniem zachorowania spowodowanego wirusem COVID-19.
§ 2
ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIERANIA DZIECI
- Dzieci mogą być przyprowadzane do przedszkola wyłącznie do godziny 8:30.
- Do przedszkola mogą być przyprowadzane jedynie dzieci zdrowe, bez jakichkolwiek objawów wskazujących na infekcję górnych dróg oddechowych.
- Osoby przyprowadzające i odbierające dzieci z przedszkola nie mogą wykazywać jakichkolwiek objawów wskazujących chorobę.
- Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji, nie wolno przyprowadzać dziecka do placówki.
- Dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola jeśli występuje jeden z następujących warunków:
- dziecko ma podwyższoną temperaturę ciała, powyżej 37,5°C
- pracownik przedszkola zaobserwował u dziecka katar, kaszel, kichanie
- Podwyższona temperatura, kaszel, katar, osłabienie (bez względu na etiologię) wykluczają dziecko z możliwości uczęszczania do przedszkola. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów, należy natychmiast po otrzymaniu informacji odebrać dziecko z placówki.
- Jeżeli dziecko po odebraniu z przedszkola nie czuje się najlepiej, ma katar, kaszel lub jakiekolwiek objawy infekcji – prosimy o pilny kontakt z wychowawcą.
- Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający dzieci do/z placówki zachowują dystans społeczny w odniesieniu do pracowników jak i innych dzieci i ich rodziców wynoszący minimum 1,5 m.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do szatni, z zachowaniem zasady – 2 rodziców z dzieckiem/dziećmi i w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności – osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk. W szatni może przebywać maksymalnie 3 rodziców z dziećmi.
- Pozostali rodzice wraz z dziećmi czekają przed wejściem do przedszkola zachowując bezpieczny odstęp 1,5 m.
- Osoby przyprowadzające dziecko do przedszkola zobowiązane są: rozebrać i przebrać dziecko w szatni. Dziecko do swojej sali/grupy wchodzi bez rodzica.
- Osoba przyprowadzająca i odbierająca dziecko przebywa w przestrzeni wspólnej minimum czasu koniecznego do przygotowania dziecka i oddania go pod opiekę wyznaczonemu pracownikowi. Nie powinna w tym czasie prowadzić rozmów telefonicznych, spacerować z dzieckiem po terenie przedszkola. Osoba ta, jest zobowiązana do opuszczenia przedszkola bez zbędnej zwłoki.
- Dziecko powinno być przyprowadzane i odbierane tylko przez jednego opiekuna bez innych osób towarzyszących.
- Obowiązuje zakaz wchodzenia na teren przedszkola poza szatnią. W razie konieczności bieżące pilne sprawy nauczyciel będzie przekazywał bezpośrednio przy odbiorze dziecka, natomiast dłuższe rozmowy będą odbywały się jedynie w formie telefonicznej.
- Zobowiązuje się wszystkich rodziców/opiekunów do przekazania placówce danych umożliwiających szybką komunikację z rodzicem/opiekunem prawnym.
- Zakazuje się wprowadzania do budynku przedszkola wózków, hulajnóg, rowerów itp.
- Dziecko nie przynosi ze sobą do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów i zabawek. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełnosprawnościami. W takich przypadkach nauczyciele powinni zapewnić, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym natomiast rodziców/opiekunów zobowiązuje się do regularnego czyszczenia/prania/dezynfekcji zabawki.
- Wszystkie osoby wchodzące do placówki są zobowiązane do zdezynfekowania rąk oraz noszenia maseczek, przyłbic lub innej ochrony zasłaniającej usta i nos. Dzieci powyżej 4 roku życia zobowiązane są do zakrywania nosa i ust w drodze do przedszkola i w drodze powrotnej do domu.
- Rodziców/opiekunów zobowiązuje się do przestrzegania w drodze do/z przedszkola aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
- Do placówki wchodzi się we własnych maseczkach i ewentualnie rękawiczkach – osoby nie stosujące się do tych wymagań, nie będą mogły wejść do przedszkola.
ROCEDURA DEZYNFEKCJI POWIERZCHNI, MIEJSC DOTYKOWYCH, URZĄDZEŃ I ZABAWEK
- Dyrektor Przedszkola monitoruje, nadzoruje i zapewnia sprzęt oraz środki do prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów szafek, stołów w salach i w innych pomieszczeniach. Czynność tę należy wykonywać minimum dwa razy w ciągu dnia oraz po każdym posiłku.
- Po przyprowadzeniu dzieci do przedszkola: szatnia, szafki, klamki, poręcze i podłogi w obrysie tego pomieszczenia są myte i dezynfekowane.
- W sali, w której przebywa grupa dzieci, nie mogą się znajdować przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie zdezynfekować i umyć (pluszaki, dywany, kanapy, materiał przyrodniczy z kącika przyrody).
- Pozostawione są jedynie zabawki łatwe do wyczyszczenia i dezynfekcji. Po użyciu zabawki przez dziecko są one oddawane do plastikowego pudła i wynoszone do mycia gorącą wodą z detergentem/dezynfekcji.
- Wykorzystywane do zajęć przybory i pomoce sportowe należy starannie czyścić i dezynfekować. Czynność tę należy wykonywać po zakończeniu zajęć lub zabawy. Nie należy używać szarf, woreczków gimnastycznych, szmacianych piłek).
- W pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych takich jak, łazienka dla dzieci i łazienka dla personelu znajduje się instrukcja prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem instrukcja do dezynfekcji, do której należy się stosować.
- Zapewnia się bieżącą dezynfekcję toalet.
- Posiłki spożywane są w każdej grupie oddzielnie. Po posiłku pracownik obsługi ma obowiązek umycia stołów i krzeseł płynem z detergentem lub zdezynfekowania ich. Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze min. 60°C lub są wyparzane.
- Sala, w której są organizowane zajęcia musi być wietrzona. Nauczyciel zobowiązany jest do prowadzenia zajęć gimnastycznych (jeśli będą organizowane) przy otwartych oknach. Dotyczy to również sytuacji, kiedy sprzęty oraz zabawki i pomoce w salach są dezynfekowane i myte.
- Nauczyciel i pracownicy dbają o to, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu i po każdej zabawie lub przynajmniej co 2 godziny.
- Wszyscy pracownicy placówki są wyposażeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki, fartuchy (w uzasadnionych przypadkach).
- W kuchni należy myć i dezynfekować stanowiska pracy, po zakończeniu określonej czynności oraz na bieżąco: sprzęt kuchenny, naczynia i sztućce, a także opakowania produktów. Ponadto należy utrzymywać stoły i blaty robocze w rygorze higienicznym i sanitarnym.
- Każdego dnia po zakończeniu zajęć poza typowym sprzątaniem pomieszczeń, należy umyć z użyciem wody z detergentem lub środkiem dezynfekcyjnym wszystkie powierzchnie kontaktowe.
- Wszyscy pracownicy obsługi są odpowiedzialni za właściwą dezynfekcję, sprzątanie i utrzymywanie odpowiedniego stanu higienicznego pomieszczeń przedszkola, sprzętu oraz bieżącą dezynfekcję łazienek. Za czystość i dezynfekcję kuchni odpowiadają pracownicy kuchni.
- Dezynfekcja używanych zabawek czy powierzchni będzie się odbywać zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu środka do dezynfekcji i po wyjściu dzieci z sali do ogrodu.
- Powrót do sali będzie możliwy dopiero po wywietrzeniu dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
- Wszystkie środki do dezynfekcji i prac porządkowych należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci.
- Łazienka dla personelu jest niedostępna dla osób spoza pracowników przedszkola.
- Wszyscy pracownicy są zobowiązani do posługiwania się swoimi długopisami.
- Ubrania zarówno pracowników, jak i dzieci powinny być wieszane w odpowiednich odstępach uniemożliwiających ich zetknięcie.
- Zobowiązuje się pracowników obsługi do zapoznania się z instrukcjami producenta środków do dezynfekcji (znajdującymi się na opakowaniu), obowiązuje zakaz przelewania tych środków do nieoryginalnych opakowań.
ROCEDURA OKREŚLAJĄCA ZASADY PODCZAS POBYTU W PLACÓWCE
§ 1
ORGANIZACJA PRACY W PRZEDSZKOLU
- Uruchamia się dwa wejścia do przedszkola:
a) Wejście nr 1 – dla grupy I i II – wejście główne o budynku ( dzieci mogą wchodzić z rodzicami ( maksymalnie 3 rodziców z dzieckiem).
b) Wejście nr 2 – dla oddziału III – od strony bramy ( 1 rodzic i 1 dziecko).
Rodzic obowiązkowo w maseczce. Wszystkie drzwi wejściowe po rozpoczęciu zajęć będą zamknięte. Należy:
- zachowywać odpowiedni dystans – 1,5m
- założyć maseczkę
- zdezynfekować ręce
- Pracownicy wchodzą do przedszkola wejściem głównym. Przy wejściu należy:
- zachować odpowiedni dystans – 1,5 m
- zdezynfekować ręce
- w trakcie wykonywania obowiązków służbowych pracownicy przedszkola nie maja obowiązku noszenia maseczki/przyłbicy.
- W miarę możliwości, każda grupa dzieci przebywa w wyznaczonej i stałej sali.
- W miarę możliwości, do każdej grupy przypisani są ci sami opiekunowie. Do minimum ogranicza się rotację pracowników w grupach.
- W grupie ogólnodostępnej może przebywać maksymalnie 25 dzieci.
- Dzieci mogą być połączone w grupy mieszane wiekowo.
- W miarę możliwości każde dziecko powinno korzystać jedynie z przydzielonych mu przyborów plastycznych.
- Dzieciom należy wyznaczyć stałe miejsca przy stołach.
- Do zajęć i zabaw zespołowych wykorzystywać krzesełka, które będą przyzwyczajać dzieci do zachowania dystansu w sali. Ich powierzchnia musi być dezynfekowana.
- Należy prowadzić zabawy ruchowe przy otwartych oknach.
- Podczas zabaw dowolnych należy zwracać uwagę na ograniczanie kontaktów fizycznych (przytulanie, trzymanie za ręce, pochylanie nad drugim dzieckiem).
- Sprawując opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, należy stosować szczególne środki higieny i bezpieczeństwa dostosowane do potrzeb oraz dysfunkcji dzieci.
- Podczas pobytu w placówce będzie organizowane leżakowanie, z zachowaniem środków ostrożności.
- Do odwołania zawieszone zostaje mycie zębów w placówce.
- Do odwołania nie będą organizowane imprezy okolicznościowe, wycieczki, wyjścia poza teren przedszkola.
- W łazience może przebywać tylko 2 dzieci pod nadzorem personelu
- Pracownicy zobowiązani są mycia i dezynfekcji rąk m.in.:
- przed rozpoczęciem pracy
- przed kontaktem z żywnością
- po zakończeniu procedur czyszczenia i dezynfekcji
- po kaszlu, kichaniu, wydmuchiwaniu nosa
- po jedzeniu i piciu.
- Pracownicy kuchni nie mogą mieć kontaktu z dziećmi i opiekunami dzieci.
- Nauczyciele i pracownicy powinni zachowywać dystans społeczny pomiędzy sobą, w każdej przestrzeni placówki, wynoszący min. 1,5 m.
- Ogranicza się przebywanie osób trzecich w placówce do niezbędnego minimum z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (maseczki, przyłbice, fartuchy, rękawiczki, dezynfekcja rąk, tylko osoby zdrowe).
- Pracownicy stosują ochronę twarzy podczas kichania / kaszlu oraz unikają dotykania oczu, ust i nosa. Nie wolno podawać ręki na powitanie.
- Woźne oddziałowe są przypisane do konkretnej grupy i nie opuszczają swojej sali, jeśli nie zajdzie taka potrzeba.
§ 2
SPOŻYWANIE POSIŁKÓW
- Korzystanie z dystrybutorów wody pitnej w salach, odbywać się będzie wyłączenie pod nadzorem nauczyciela.
- Posiłki spożywane są w każdej grupie oddzielnie.
- Dzieci podczas spożywania posiłków mają stałe wyznaczone miejsce.
- Przed każdym posiłkiem i po posiłku dzieci obowiązkowo myją ręce.
- Posiłki będą ustawiane na czystych i umytych stolikach. Dzieci będą siadały do posiłku dopiero po ustawieniu talerzy przez pracownika.
- Woźna oddziałowa może zebrać naczynia dopiero w momencie, gdy dzieci odejdą od stołu.
- Wielorazowe naczynia i sztućce są myte w zmywarce z dodatkiem detergentu w temperaturze min. 60°C .
§ 3
POBYT NA ŚWIEŻYM POWIETRZU
- Zaleca się korzystanie przez dzieci z pobytu na świeżym powietrzu, przy zachowaniu wymaganej odległości od osób trzecich, z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności – optymalnie na terenie ogrodu przedszkolnego.
- Sprzęty udostępnione dzieciom są systematycznie czyszczone wodą z detergentem lub dezynfekowane.
- W przypadku braku możliwości zapewnienia codziennego mycia lub dezynfekcji sprzętów, powinny być one wyłączone z użytkowania i oznakowane taśmą oraz napisem: URZĄDZENIE WYŁĄCZONE Z UŻYTKOWANIA.
- Piaskownice w ogrodzie przedszkolnym są zakryte folią, dzieci nie będą z nich korzystać ze względu na brak możliwości dezynfekowania.
- Harmonogram korzystania z placu zabaw ustala dyrektor, uwzględniając przerwy na dezynfekcję urządzeń.
- Po powrocie do przedszkola dzieci bezwzględnie myją ręce. Nauczyciel myje ręce lub dezynfekuje je płynem.
- Po opuszczeniu placu zabaw przez dzieci, na koniec dnia, dozorca jest zobowiązany do umycia wodą z detergentem/dezynfekcji wszystkich sprzętów ogrodowych.
§ 4
ORGANIZACJA ŻYWIENIA
- Przedszkole ogranicza się do niezbędnego minimum dostawców (1 towary spożywcze, drugi owoce i warzywa).
- Dostawcy żywności zobowiązani są złożyć oświadczenie, że stosują zasady reżimu sanitarnego.
- Dostawca wyposażony jest w rękawiczki jednorazowe, osłonę ust i nosa.
- Dostawcy towarów dostarczają produkty do przedsionka i tam je zostawiają. Pod żadnym pozorem nie wolno wejść na teren kuchni osobom z zewnątrz.
- Towar musi zostać natychmiast zdezynfekowany lub jeśli nie pozwala na to opakowanie – odpowiednio przepakowany. Dopiero odpowiednio zabezpieczone produkty mogą trafić do magazynów.
- Pracownik dokonujący wstępnej dezynfekcji jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności.
- Towary spożywcze kładzie na wyznaczonym blacie – „strefa brudna”, w tym miejscu dezynfekowane są wszystkie opakowania, po zdezynfekowaniu produkty są wypakowywane i przenoszone do „strefy czystej” przez drugiego pracownika;
- owoce i warzywa pracownik bezpośrednio wkłada do zlewu „strefa brudna”, gdzie są myte i po tej czynności produkty przenoszone są do strefy czystej.
- Pracownicy kuchni mają obowiązek dezynfekowania swoich szafek na ubrania, po zakończonej pracy.
- Pracownicy kuchni wykonują swoją pracę z zachowaniem dystansu społecznego, który wynosi minimum 1,5 m. Bliższy kontakt dopuszcza się jedynie w momencie przenoszenia ciężkiego wyposażenia.
- Wydawanie gotowych posiłków odbywa się jedynie przez specjalne okno.
- Do kuchni nie wolno wejść żadnemu pracownikowi, poza kierownikiem gospodarczym i dyrektorem. Dotyczy to również kontaktów z pracownikami kuchni.
- Przy organizacji żywienia w placówce, obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, należy przestrzegać zasad szczególnej ostrożności podczas okresu epidemiologicznego.
§ 5
INTERESANCI
- Ogranicza się przyjmowanie interesantów na terenie placówki do niezbędnego minimum.
- Zaleca się, aby wszystkie możliwe sprawy załatwiane były z wykorzystaniem drogi elektronicznej.
- Interesanci przyjmowani są w godzinach pracy placówki po wcześniejszym umówieniu się.
- W tym samym czasie na terenie przedszkola może znajdować się tylko jeden interesant.
- W placówce wyznacza się miejsce do przyjmowania interesantów. Znajduje się ono w korytarzu przy wejściu służbowym.
- Interesant obowiązkowo musi mieć osłonę na usta i nos (placówka nie zapewnia maseczek ochronnych, ani rękawiczek dla interesantów).
- Interesant zaraz po wejściu do placówki zobowiązany jest do dezynfekcji dłoni.
- Pracownik obsługujący interesanta zobligowany jest do założenia maseczki ochronnej zakrywającej nos oraz usta.
- Sprawa interesanta załatwiana jest w możliwe najkrótszym czasie.
- Odległość między interesantem a pracownikiem placówki wynosi minimum 1,5 metra.
- Osoba przebywająca na terenie placówki zobowiązana jest do wpisania się do księgi wejść i wyjść.
- Do przedszkola mają zakaz wstępu akwizytorzy.
- Jeżeli interesant chce złożyć dokumenty w placówce, umieszcza je w przeznaczonym do tego celu pudełku.
- Dokumenty i korespondencja dostarczane do placówki „przechodzą kwarantannę” oczekując w przygotowanym na ten cel pudełku, co najmniej 24 godziny.
- Wszyscy pracownicy mający styczność z korespondencją przychodzącą, która wymaga natychmiastowego przyjęcia i załatwienia pracują w rękawiczkach ochronnych. Każdy pracownik używa swojego osobistego długopisu. Należy wykluczyć sytuację „przechodzenia długopisu z rąk do rąk”.
- Każdy pracownik jest odpowiedzialny za dezynfekcję swojego miejsca pracy.