Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej


   cze 20

Akcja społeczna ” Przedszkolaki dla planety” w ramach programu ” Solidarność. Podaj dalej” Fundacji Szkoła z klasą.

Solidarność. Podaj dalej! To program Fundacji Szkoła z klasą działający międzynarodowo. W jego ramach nauczyciele dostają wsparcie merytoryczne: biorą udział w szkoleniu oraz otrzymują publikację z przykładowymi scenariuszami zajęć, które mogą wykorzystać podczas realizacji programu. Dzieci mówią o podstawowych wartościach, które powinien każdy z nas w sobie pielęgnować: o tolerancji, szacunku do siebie i innych, dbałości o przyrodę i klimat. Potem analizują fotografie, które są dopełnieniem programu. Przyglądają się im, omawiają to, co obserwują, opisują obrazy. Następnie nadchodzi czas na warsztaty pisarskie. Jednakże przedszkolaki pisać nie umieją, więc uczą się opowiadać o swoich emocjach poprzez rysunek. W końcu „ piszą” karteczki. W zasadzie rysują na nich solidarnościowy przekaz do wybranego adresata i wysyłają. W tym roku nasze karteczki wysłane zostały do różnych szkół podstawowych w całej Polsce, do zaprzyjaźnionych przedszkoli, do miejsc pracy rodziców naszych przedszkolaków. Ponieważ ochrona przyrody i klimatu jest nam bardzo bliska, a dodatkowo ten temat wpisuje się  w  priorytety pracy przedszkola i politykę oświatową państwa, więc w ramach programu nasze przedszkole napisało wniosek o dofinansowanie akcji społecznej „ Przedszkolaki dla planety”. Mówiliśmy o wyborach żywieniowych i zachowaniach korzystnych dla planety. Naukowcy udowadniają, ze dieta roślinna jest lepsza dla planety. Dlatego trzeba walczyć z kryzysem klimatycznym np. poprzez zmianę żywności pochodzenia zwierzęcego na roślinną w oparciu o piramidę zdrowego żywienia. Według wytycznych w posiłku ¼ talerza powinna być wypełniona produktami pełnoziarnistymi, a ostatnia część produktami białkowymi, najlepiej roślinami strączkowymi, grochem, fasolą itp. Oprócz tego należy zadbać o świadomość dzieci w zakresie segregacji śmieci i dajmy na to zamiany plastikowych reklamówek na torby płócienne. W związku z tym zorganizowaliśmy w przedszkolu kampanię na rzecz ochrony naszej planety.

   Rozpoczęliśmy od zapoznania z akcją rodziców i społeczność lokalną. Zaprojektowaliśmy ulotkę elektroniczną i umieściliśmy ją na przedszkolnym facebooku i stronie internetowej przedszkola. Wykorzystaliśmy do tego Canvę – narzędzie umożliwiające tworzenie projektów graficznych.

   W ramach zajęć przedszkolnych prowadziliśmy pogadanki na temat ochrony przyrody, zmian klimatycznych, segregacji śmieci i recyklingu. Zaprosiliśmy do przedszkola panią leśnik Annę Sabat – mamę naszej podopiecznej, która opowiedziała dzieciom o lesie i jego mieszkańcach, o tym, że należy chronić lasy i dbać o zwierzęta. Dzieci uczyły się rozpoznawać leśnych mieszkańców, m.in. po tropach. Dzieciaki dostały w prezencie kolorowankę i kredki z recyklingu.

 

   Przedszkole zorganizowało także konkurs plastyczno – techniczny „EKOROBOTEK”. Koordynatorką konkursu była Pani Monika Szczepek. Konkurs miał zasięg międzyprzedszkolny. Chodziło o to, by dzieci do swojego robota użyły materiałów z recyklingu.

Na warsztaty żywieniowe zostały zaproszone dwie osoby: pani dietetyk i pani Magdalena Tracz – mama naszego ucznia. Pani dietetyk mówiła dzieciom o wyborach żywieniowych, układała z nimi piramidę zdrowego żywienia z gotowych produktów, które zakupiło przedszkole. Owoce, warzywa i jogurty dzieciaki mogły potem zjeść. Inne produkty mleczne i zbożowe wykorzystane zostały w kolejnych dniach do posiłków. Pani Magdalena natomiast robiła z dziećmi soki owocowo-warzywne, lemoniadę i lody truskawkowe.

Dzieci brały także udział w Światowym Dniu Ziemi. Uczyły się segregować śmiecie i wyszły na spacer po najbliższej okolicy, aby „posprzątać świat”. Grupa 5 latków z wychowawczynią Moniką Szczepek.

   Podczas zajęć o ochronie klimatu i czynnikach wpływających na jego zmianę, zaprosiliśmy do przedszkola panią Genowefę Kozłowską – krawcową, babcię jednej z uczennic. Pani Genowefa opowiedziała o tym trudnym zawodzie i uszyła z dziećmi siateczki na owoce i warzywa. W grupie 4 latków warsztaty takie poprowadziła wychowawczyni –pani Agnieszka Burnat.

Całość akcji została podsumowana na pikniku rodzinnym w dniu 12 czerwca. Piknik ma na celu integrację społeczności przedszkolnej. W tym dniu także dzieci wyśpiewały, wytańczyły, wyrecytowały swoją miłość do rodziców z okazji Dnia Matki i Ojca. Reportaż zdjęciowy został wykonany przez pana Marcina Michańczyka – fotografa z Grabownicy Starzeńskiej.

Skip to content