Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej


   kw. 07

Książką połączeni, czyli dlaczego warto czytać dziecku.

Radość czytania

Wyobraźmy sobie, że nie dajemy dziecku zabawek, wtedy dziecko zacznie bawić się np. kamieniami. Więc jeżeli nie pokażemy dziecku książki to samo po nią nie sięgnie. Na początku pokażmy dziecku jaka radość może płynąć z samego słuchania bajek, wtedy właśnie dziecko zacznie pragnąć lektury niemalże każdego dnia. Takie pierwsze dziecięce lektury odkrywane na nowo z naszą pociechą pozwolą choć na chwile powrócić do szczęśliwych lat dzieciństwa. Czytanie książek jest bardzo ważne zwłaszcza w czasach współczesnych, gdzie książki stają się powoli wypierane przez różnego rodzaju nowinki techniczne. Także komunikacja między rodzicem a dzieckiem zostaje często zredukowana do roli przekaźnika informacji i poleceń. Tymczasem książka operuje słowami które znaczą, które mają moc, barwę i sens. Podczas czytania dziecko doświadcza magicznej siły słów, rozwija i wzbogaca słownictwo.

Kontakt z książką a potrzeby i kompetencje małych dzieci oraz dzieci w wieku przedszkolnym.[1]

1617791306481

1617791306476

,,Pierwsza książka jest jak pierwsza przyjaźń, pierwsze olśnienie światem, pierwsze zauroczenie”

Nigdy nie przeżywamy książek tak silnie jak w dzieciństwie, dlatego też dziecięca książka powinna być piękna – tak, by czarowała i uwodziła, rozpalała wyobraźnię. Dawajmy zatem naszym dzieciom dobre książki, ponieważ tylko dobrze dobrana literatura rozwija , motywuje do mądrego wysiłku, zachęca by sięgać do gwiazd.

,,Nie wyrastaj z marzenia” czyli o pożytkach płynących z rodzinnego czytania.

Pragnieniem każdego z rodziców jest aby ich dziecko wyrosło na szczęśliwego, dobrego i mądrego człowieka. Bardzo duży wpływ na jakość życia ma pierwsze 10 lat , czyli dzieciństwo. Współcześnie w natłoku obowiązków rodziców potrzeby emocjonalne dziecka zostają niezaspokojone. Często dzieci odczuwają samotność, brak silnych więzi, brak poczucia przynależności i miłości. Jest na to jednak prosta recepta – czytanie książek naszym pociechom. Codzienne sięganie po literaturę niesie korzyści zarówno dla dziecka jak i dla rodzica . Ta aktywność emocjonalno- intelektualna  – oparta na zabawie, zapamiętywaniu, porozumiewaniu się, fantazjowaniu, odkrywaniu własnych myśli, wartości i marzeń –  daje pożytki całej rodzinie.[2]

,,Ty się nie zmieniaj, już taki zostań,

ty nie wyrastaj z marzenia”   J. Kulmowa

Opracowała mgr Bożena Tympalska

[1] ,, Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, Instytut Książki, Kraków 2018.

[2] ,, Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”, Instytut Książki , Kraków 2020.

Skip to content