Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej


   lis 09

Radosne świętowanie 100-lecia niepodległości Polski

Dnia 9 listopada w naszym przedszkolu miała miejsce uroczysta akademia z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na którą zostali zaproszeni; rodzice, babcie i dziadkowie, pan leśniczy Tomasz Pelczarski, który na co dzień pracuje w Nadleśnictwie Brzozów oddział Leśnictwo Grabownica, pani Aleksandra Haudek prezes Grupy Dobra Myśl w Grabownicy Starzeńskiej.

Celem naszego spotkania było budowanie tożsamości i wspólnoty narodowej, zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przybliżenie w atrakcyjnej i przystępnej formie, polskich symboli narodowych. Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, warsztatach, wycieczkach, zajęciach edukacyjnych poznają pojęcia i wydarzenia związane z polską historią, poczuciem tożsamości narodowej i wolności.

Monika Szczepek, dyrektor przedszkola powitała wszystkich gości i zaprosiła na część artystyczną. Akademia rozpoczęła się tanecznym krokiem poloneza, dumnie odtańczonym przez najstarsze przedszkolaki, po czym nastąpił czas na piosenki, pieśni i wiersze patriotyczne.

Wydarzeniem, które połączy wszystkich Polaków w niedzielę, 11 listopada, będzie akcja „Niepodległa do hymnu”, w trakcie której o godz. 12 Polacy wspólnie odśpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Nasze przedszkole włączyło się do międzynarodowej akacji Rekord dla Niepodległej. W całej Polsce o godzinie 11:11 dnia 9 listopada  dzieci i młodzież w swoich przedszkolach i szkołach odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego.

Aby uczcić ten radosny dzień niepodległości, na pamiątkę obok naszego przedszkola został posadzony pamiątkowy żywy pomnik, dąb któremu nadano imię „Dąb Niepodległości”.

Bardzo dziękujemy wszystkim naszym Gościom za tak liczne przybycie i Państwa obecność na obchodach „100- lecia odzyskania niepodległości”. Sprawiliście Państwo radość dzieciom i nam, organizatorom, że znaleźliście Państwo czas, aby spędzić go wspólnie z nami. Dziękujemy panu leśniczemu, za sadzonkę dębu i zasadzenie jej na placu przedszkolnym, mamy nadzieję, że nasz dąbek urośnie do rangi patriotycznego symbolu.