Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej


   wrz 26

Pan strażak

Dnia 24-09-2018r. do naszego przedszkola zawitał wyjątkowy gość, strażak p. Krzysztof Gromek – tatuś Krzysia z grupy „Stokrotki”. Pan Krzysztof jest starszym kapitanem i na co dzień pracuje w Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

 Nasz gość w interesujący sposób dokonał prezentacji stroju strażaka – ratownika oraz urządzeń używanych w trakcie akcji ratowniczej. Dowiedzieliśmy się jaką rolę odgrywają jego poszczególne elementy, zabezpieczające go przed ogniem i innymi zagrożeniami związanymi z akcją ratowniczą. Wszyscy słuchali ich z wielką uwagą. Dzieci dowiedziały się, że poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą także do wypadków komunikacyjnych, pomagają poszkodowanym.

Pan Krzysztof przeprowadził z dziećmi rozmowę na temat bezpiecznych zasad zachowania w domu i przedszkolu. W trakcie dyskusji panowała atmosfera przepełniona emocjami, dzieci chętnie zabierały głos. Przedstawiły numer alarmowy do straży pożarnej oraz omawiały tematy zagrożenia pożarami i innymi niebezpiecznymi zdarzeniami.

ChomikImage

Pan strażak przeprowadził przy udziale dzieci ćwiczenia pozorujące zagrożenie pożarem. Sztuczny dym jednak nie wystraszył przedszkolaków, które doskonale wiedziały, jak należy się zachować. Cenną wskazówką były informacje i filmiki, które uczył  jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych osób oraz w jaki sposób przewidywać i unikać zagrożeń podczas wspólnych zabaw z rówieśnikami. Dzieci miały możliwość przymierzenia hełmów strażackich oraz zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Spotkanie odbyło się w przesympatycznej atmosferze. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały panu strażakowi, wręczyły drobny upominek i życzyły bezpiecznej służby, szczęśliwych powrotów oraz jak najmniej interwencji związanych z pożarami i wypadkami my również dołączamy się do życzeń.