Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej


   wrz 24

Wyjazd z okazji dnia przedszkolaka

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w naszym przedszkolu dnia 21 września 2018r.  została zorganizowana wycieczka autokarowa do „ Małego Skansenu „ w Grabownicy Starzeńskiej.

Pan Tomasz Kędra właściciel Skansenu, gromadzi sprzęt gospodarczy i przedmioty codziennego użytku obrazujące życie w Grabownicy Starzeńskiej na przestrzeni XX wieku. „Mały skansen” tak naprawdę to tylko skromna nazwa wielkiego dzieła, które od dziesięciu lat tworzy pan Tomek. Sprawia, że dawno już zapomniane rzeczy odzyskują swą wartość. To miejsce, gdzie każdy przedmiot ma swą duszę, swoją historię, historię tego w jaki sposób tu przywędrował. To miejsce jest swego rodzaju azylem dla nikomu już niepotrzebnych staroci. Tutaj nikt ich nie wyrzuci, nie połamie, nie spali. W sporej kolekcji znajdują się: dębowe kredensy, gliniane garnki, obrazy,  instrumenty, stare wózki, zegary wagi, maśniczki, żarna, chomonta, sieczkarnie i wiele innych przedmiotów. Eksponaty znajdują się w kilku budynkach i szopach a także na podcieniach i we wiatach. A to wszystko wkomponowane w malowniczy obraz wsi i lasu, gdzie panuje cisza i spokój. W Skansenie urządzono również izbę chłopską oraz kuźnię. Na terenie Skansenu znajduje się też gospodarstwo domowe. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć, karmić, a nawet pogłaskać zwierzęta gospodarskie: ( kozy, kaczki, gęsi, baranki,  i kotki).

Przedszkolaki w ramach śniadania miały zorganizowane ognisko, była pyszna kiełbaska z dodatkami, chlebem i ciepłą herbatką. Otaczający sad dostarczał dzieciom również cennych informacji o krajowych owocach, które można było obserwować i degustować. Rozległa  łąka dała możliwość do beztroskich zabaw ruchowych.

Serdecznie dziękujemy Panu Tomkowi, że poświęcił swój wolny czas i był naszym przewodnikiem po „Małym Skansenie”. To  dzięki Niemu mogliśmy przenieść się do niepamiętnych czasów.