Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej


   gru 05

Willa dla ptaszków

Dnia 4 grudnia 2017r. w naszym przedszkolu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Willa dla ptaszków”.

Cele konkursu :

· kształcenie postaw proekologicznych;

· uwrażliwienie dzieci i młodzieży na dokarmianie ptaków zimą;

· poznanie ptaków, które odwiedzają zimą karmnik oraz sposobów w jaki się odżywiają;

· rozwijanie wyobraźni i zdolności manualnych

Głównym celem było oczywiście wykonanie wspólnego karmnika ale również zaangażowanie w jego wykonanie członków rodzin. Ogłaszając konkurs chcieliśmy również podkreślić konieczność dokarmiania ptaków zimą, kształtowanie jakże pięknych postaw przyrodniczych czy znajomości wiedzy na temat ptaków.

Na konkurs wpłynęło 16 fantastycznych prac wykonanych wspólnie z rodzicami, dziadkami.

 1. Filip Zuzanna
 2. Knurek Leon
 3. Gromek Krzysztof i Zofia
 4. Florczak Karol i Jakub
 5. Sokołowska Rozalia
 6. Florczak Zofia
 7. Zajdel Mikołaj
 8. Wiech Piotr
 9. Tympalski Szymon
 10. Czubska Paulina
 11. Trześniowski Oskar
 12. Wojtowicz Amelia
 13. Rachwalski Konrad
 14. Wiech Jakub
 15. Kosar Weronika
 16. Struś Wiktor

Każdy karmnik był niepowtarzalnym dziełem, jeżeli chodzi o pomysł, formę czy dekoracje. Powstały karmniki tradycyjne o prostej formie, ale były też takie, które zachwycały bogactwem kształtów, formą różnorodnością i technikami łączenia materiałów.

Nasz specjalny gość  Pani Urszula Barć, która na codzień pracuje w  Nadleśnictwie Brzozów opowiedział o ptakach i zwierzętach leśnych,  pogratulowała pomysłów i pracy w wykonaniu karmników. Jury  nie przyznało głównej nagrody, wszystkie karmniki zostały natomiast nagrodzone i wyróżnione. Karmniki stały się domem dla ptaków, ale i ozdobą naszego otoczenia. Mamy nadzieję że same ptaki docenią starania, które dzieci wraz z rodzinami włożyły w wykonanie ich domków i będą w nich częstymi gośćmi.

Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i włożoną pracę – tylko poprzez wspólne działania z dziećmi umacnia się więź między najbliższymi.

Na przedszkolnym tarasie z karmników, które pozostały w przedszkolu urządzono „Ptasią stołówkę”. Największą nagrodą i zapłatą dla dziecka jest radosny świergot ptaków w „Ptasiej stołówce”. Dzieci bardzo chętnie obserwują zachowanie ptaków, sprawia im to wiele radości i satysfakcji z tego, że mogą im pomóc przetrwać zimę.