Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej


   lis 24

„Dzień Pluszowego Misia” w Przedszkolu Samorządowym w Grabownicy Starzeńskie

„ A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?
- Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam. Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika”.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki  w 2002 roku.  Jednak wszystko zaczęło się dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Na  zaproszenie przedszkolaków, przybyła  też pani Bożena Słota , która na codzień pracuje w bibliotece w Grabownicy Starzeńskiej. Pani Bożena opowiedziała nam skąd się wzięła nazwa pluszowego misia. Spotkanie obfitowało w wiele atrakcyjnych wydarzeń: misiowe wierszyki, misiowe piosenki z elementami choreografii. Nie zabrakło również zagadek o Kubusiu Puchatku i jego przyjaciołach, a także zabaw wymagających równowagi i zręczności. Każda osoba, która poprawnie wykonała zagadkę  otrzymała słodki upominek i naklejkę.

Spotkanie miało także walory edukacyjne: dzieci wysłuchały wiersza  i rozmawiały wraz z bibliotekarką o tym, jak należy dbać o swoje zabawki. Pani Bożena zaprezentowała dzieciom fragmenty innych książek o przygodach różnych misiów.

Światowy Dzień Pluszowego Misia przypada na 25 listopada. Nasze przedszkole po raz pierwszy w tym roku zorganizowała święto pluszowemu przyjacielowi 24 listopada. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola razem ze swoimi ulubionymi misiami. Różnorodność misiów była ogromna. Od największych, po te najmniejsze – bure, kolorowe, z kokardą, krawatem czy w kubraczku. Misie towarzyszyły dzieciom na zajęciach, na wspólnym spacerze, leżakowaniu,  a nawet podczas posiłków (przedszkolny jadłospis także starał się zadowolić misiowe podniebienie – wiadomo, co misie lubią najbardziej). Najweselej było jednak na dużej sali, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Zabawa była wspaniała. Przy misiowych utworach wszystkie dzieci tańczyły, paradowały i pląsały ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi. Nauczycielki przygotowały quizy, tory przeszkód i konkursy dotyczące tematyki „misiowej”. Czytane były fragmenty ciekawych książek, których bohaterami są przemiłe pluszaki.

Ukoronowaniem tego dnia było rozstrzygniecie konkursu plastycznego „ Mój pluszowy miś”. Konkurs przeznaczony był dla dzieci z wszystkich grup przedszkolnych. W każdej grupie jury wyłoniło i nagrodziło najpiękniejsze i najbardziej pomysłowe prace:

3 latki:

1.Ania Krupa

2.Zuzia Tracz

3.Milena Koryto

 

4 latki:

1.Szymek Tympalski

2. Julia Mazur

3.Rozalia Sokołowska

 

5latki:

1. Wiktor Struś

2.Paweł Rolniak

3.Aniela Morajko

Za rok  z przyjemnością  ponownie zorganizujemy naszym podopiecznym taki „misiowy” dzień w przedszkolu.