Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej


   lut 07

Czary Mary

Sztuka iluzji – podobnie jak inne rodzaje sztuki, takie jak teatr, film, balet – jest jedną z najbardziej interesujących dziedzin rozrywki. Jej zadaniem jest zabawianie publiczności.
7 lutego Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej odwiedził prawdziwy artysta iluzji pan Wiesław Jaśkowski, gorlicki artysta, znany nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Na ten dzień dzieci czekały z niecierpliwością i nie zawiodły się, jak zawsze, bo sympatyczny pan Wiesław odwiedza regularnie naszą placówkę, co 3 lata.
Barwna interpretacja wiersza J. Tuwima „Kłamczucha” była wstępem do spotkania pełnego najprawdziwszej magii. Wspaniałe widowisko chwilami zapierało dech w piersiach małych widzów, zwłaszcza, gdy w magiczny sposób pojawiały się i znikały przedmioty, fruwały kolorowe pióropusze, chustki i płyty zmieniały swoje kolory, a karty do gry swoją wielkość. Dzieci pomagały w czarach nie tylko okrzykiem sim- sala- bim, ale także kilkoro zostało poproszonych do asystowania artyście i pod jego okiem, ku własnemu zaskoczeniu, naprawdę czarowało. Biegły w swej sztuce artysta zamieniał spalone chustki w banknoty, wyciągał kolorowe chustki z uszu przedszkolaków i rozmnażał przedmioty (pieniądze) angażując do scenicznych działań zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Spektakl zaprezentowany przez pana Jaśkowskiego nie tylko przybliżył przedszkolakom sztukę iluzji na wysokim poziomie, ale był dla nich świetną atrakcją i doskonałą zabawą, która na długo pozostanie miłym wspomnieniem z przedszkola.
Monika Szczepek