Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej


   sty 18

Dzień Babci i Dziadka

„Cieszy się dzieci gromadka, bo dziś Święto Babci i Dziadka”

Babcie i dziadkowie są w naszej kulturze bardzo ważnymi osobami. To oni pomagają młodym rodzicom w wychowaniu dzieci i wspierają radami. Są przykładem obowiązkowości, pracowitości, a w wielu przypadkach patriotyzmu. Opowiadają o dziejach rodziny, przekazują tradycje i wpajają zasady moralne. Mają dla swoich wnuków dobre słowo, kochają wspierają, pocieszają, a na każdy problem znajdą mądre rozwiązanie. Dlatego należy im się szacunek i miłość nie tylko w Dzień Babci i Dziadka, ale codziennie”.
Już po raz VI Dyrektor Przedszkola Samorządowego w Grabownicy Starzeńskiej Monika Szczepek serdecznie powitała przybyłych tłumnie gości na tradycyjnej, przedszkolnej uroczystości celebrowanej z okazji Dnia Babci i Dziadka, która miała miejsce 14 stycznia o godz. 14.00 w sali miejscowego domu strażaka. Nasi podopieczni zaprosili 137 Babć i Dziadków. W tym zacnym gronie gościł Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy p. Kazimierz Tympalski oraz Sołtys Grabownicy p. Dominik Arendarczyk.
Przedszkolaki z racji bardzo młodego wieku, mocno przeżywały to święto i pragnęły wyrazić swoją wdzięczność za to co dziadkowie dla nich robią i kim są poprzez uroczo recytowane wierszyki oraz wzruszające piosenki przeplatane wesołymi tańcami.
Zapraszając do obejrzenia okolicznościowego programu artystycznego Dyrektor życzyła Gościom niezapomnianych chwil radości i dumy ze swoich wspaniałych wnuków, zaś u progu Nowego 2017 Roku: dużo zdrowia, błogosławieństwa bożego, spełnienia zamierzeń i dążeń zawodowych, aby marzenia zamieniły się w cele do których będą dążyć, aby nigdy nie zabrakło miłości i wsparcia najbliższych, bo nawet najtrudniejsze chwile w życiu są łatwiejsze do przetrwania, kiedy można na kogoś liczyć…
Po powitaniu, przedstawieniu roli dziadków w rodzinie oraz noworocznych życzeniach, przyszedł czas na oczekiwane z niecierpliwością występy przedszkolaków.
W imieniu przedszkolaków gości powitał Krzyś Barbara, a następnie swój dorobek artystyczny przedstawiły kolejno 3 grupy przedszkolne. Jako pierwsi na scenę zostali zaproszeni najmłodsi aktorzy z grupy „Wesołe Skrzaty”, wspierani psychicznie przez rodziców, stojących z dala od sceny i trzymających mocno kciuki za swoje pociechy, aby wszystko się udało zgodnie z planem wychowawczyni p. Bogusławy Antoń. Maluszki zaprezentowały się na scenie w ruchowej interpretacji piosenek: „Zabaweczki”, „Mikołaj jedzie samochodem”, „Poleczka”, „My jesteśmy krasnoludki”, „Pieski małe dwa”, wspólnie zaśpiewały piosenkę pt. „Ubierzemy dziś choinkę” i „Piosenkę o dziadku”, a najodważniejsze samodzielnie recytowały wierszyki. Dzielność i spontaniczność debiutujących na scenie przedszkolaków została wynagrodzona gromkimi brawami.
Przygotowane przez p. Elżbietę Pierożak. „Zajączki” zaprezentowały się w inscenizacji pt. „Życzenia od 12 miesięcy”, piosenkach „Śpiewa babcia śpiewa dziadek”, „Czacza dla babci i dziadka” oraz tańcach: „Tuptaczek”, „Oh, Susanna!” i „Wróblanka”.
Na końcu wystąpiły najstarsze „Puszatki”, które przygotowane przez p. Barbarę Mroziak z pomocą Rodziców pięknie recytowały okolicznościowe wierszyki, śpiewały piosenki: „Pory roku”, „Mój dziadek” i „Babcia od bajek, dziadek od zagadek” oraz zatańczyły „Krakowiaka” przygotowanego przez p. M. Szczepek.
Przedstawienie zostało zwieńczone wspólnym zaśpiewania tradycyjnego „100 lat” dla swoich kochanych Babć i Dziadków.
Po występach dzieci „swoje pięć minut” mieli też Dziadkowie. Pani dyrektor zaprosiła chętnego Dziadzia do głośnego przeczytania dzieciom bajki. Ostatnio czytała im przedstawicielka Babć, tym razem z racji obchodzonego w szkolnictwie roku książki, do głośnego czytani poproszony został Dziadek. Na ochotnika zgłosił się Pan Sołtys, który pięknie przeczytał znaną dzieciom bajeczkę pt. „Kaczka Dziwaczka”.
Największą radość obu stronom sprawiło – jak zawsze – wręczanie upominków i wzajemne obdarowywanie całusami.
W nagrodę za udany występ wszystkich dzieci otrzymały paczuszki ze słodyczami i zostały zaproszone na ulubioną pizzę, natomiast gościom podano obiad.
Po wspólnej zabawie Babć i Dziadków z wnukami, przyszedł czas na zabawę taneczną (tylko dla Seniorów) przy muzyce DJ Tomka, która trwała do późnych godzin wieczornych. W przerwach była okazja do kultywowania tradycji (zanikającego niestety) wspólnego kolędowania.