Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej


   kw. 04

Warsztaty Wielkanocne

Wielkanoc to najważniejsze i najstarsze święto chrześcijańskie. Obchodzi się je na pamiątkę Zmartwychwstania Chrystusa, stąd nacechowane jest radością i obchodzone bardzo uroczyście. Obfituje w tradycje i zwyczaje ludowe,z których część jest do dzisiaj kultywowana, a część coraz bardziej zanika

Święta Wielkanocne mają bogatą tradycję. Są niezwykle barwne, towarzyszy im wiele obrzędów i tradycji. Dlatego dzisiaj w naszym przedszkolu zorganizowane zostały warsztaty wielkanocne. Dzieci wysłuchały pogadanki na temat Świąt Wielkanocnych i różnych tradycji z nimi związanych. Najwięcej uwagi zostało poświęcone wielkanocnemu koszyczkowi i tradycji zdobienia jajek. Przedszkolaki dowiedziały się, że…….

Wielkanocny koszyczek – w Wielką Sobotę przychodzi czas na poświęcenie wielkanocnych potraw. W koszyczku nie może zabraknąć baranka – symbolu zmartwychwstania, jajka – symbolu narodzin i mięsa – oznaki kończącego się postu a także soli i pieprzu symbolizujących ochronę przed zepsuciem. Święconkę zjada się następnego dnia, po porannej mszy zwanej rezurekcją.

Malowanie pisanek to chyba najpopularniejsza tradycja wielkanocna. Jajo ,które króluje na wielkanocnym stole, jest symbolem życia i odrodzenia. Tradycja pisanek i dzielenia się święconym jajkiem sięga daleko w przeszłość. W zależności od techniki zdobienia, nazywa się je pisankami, kraszankami, rysowankami, skrobankami (jajka rzeźbione), nalepiankami, wyklejankami. Obecnie wszystkie zdobione jajka potocznie nazywa się pisankami.

Po krótkim wykładzie dzieci wzięły udział w quizie ze znajomości tradycji i obyczaj wielkanocnych. Każdy uczestnik otrzymał słodka niespodziankę w postaci czekoladowego jajka. Następnie przystąpiliśmy do dzieła. Każde dziecko wykonało swoją własną, zrobioną samodzielnie pisankę. 

Brawo mali artyści!

 
Skip to content