Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej


   lut 01

Poznajemy zawody naszych rodziców.

Pizza 024 (Kopiowanie)

Słodki kucharz – M. Bartkowicz

- Czy wiecie o czym marzę?

Że gdy dorosnę, zostanę kucharzem.

By wam, gdy wszyscy już dorośniecie,

dawać najlepsze potrawy na świecie.

Mógłbym serwować wam na śniadanie,

omlety z jajek – niespodzianek.

Na obiad barszczyk na rodzynkach.

Prawda, że już wam cieknie ślinka?

Kuchnia jest dla dzieci fascynującym miejscem do zabawy. Wielkość pojemników, różnego rodzaju łyżek, mieszadeł, produktów do zabawy i do jedzenia działa na ich wyobraźnię. Możliwość eksperymentowania w kuchni i jej odkrywanie sprawia, że zawód kucharki, o którym przedszkolaki rozmawiały w minionym tygodniu, urasta w oczach dzieci niemalże do rozmiaru magika, który z niczego wyczaruje coś smacznego. Przedszkolaki zapoznały się z narzędziami pracy kucharki oraz zasadami bezpieczeństwa, których muszą przestrzegać.

Warto przypominać dziecku, że w kuchni należy zachowywać szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy używa się urządzeń elektrycznych, noża, gorących przedmiotów: (piekarnik, czajnik, garnek). Dziecko powinno wiedzieć o niebezpieczeństwach, jakie niosą ze sobą te przedmioty.

Zabawy w kuchni mogą w dużym stopniu przyczynić się do rozwoju dziecka, jeśli tylko da mu się taką możliwość. Warto zaprosić malucha do wspólnego przygotowania dań czy przekąsek – nawet niejadek chętniej spróbuje coś nowego, jeśli sam będzie miał udział w przygotowaniach. Poza gotowaniem można z dzieckiem poeksperymentować, umożliwić mu przesypywanie, przelewanie, ważenie, mieszanie, zmywanie, smakowanie – oczywiście pod czujnym okiem dorosłego.

Ciekawym podsumowaniem kulinarnego tygodnia w przedszkolu, było zaproszenie mamy Bartka, która na co dzień pracuje w dziale gastronomicznym.  Podczas spotkania dzieci poznały zawód pizzera. Nauczyły się także sposobu wykonywania pizzy z przyniesionego przez Panią Monikę  gotowego ciasta i rozdrobnionych już tradycyjnych składników pizzy. Najtrudniej było rozwałkować ciasto na okrągły placek.

Rozpoznawanie, nazywanie i warstwowe układanie produktów, było dla dzieci ciekawym doświadczeniem.

Własnoręcznie wykonana pizza smakowała wyśmienicie. Dziękujemy Pani Monice za spotkanie i zapraszamy kolejnych rodziców, aby opowiedzieli nam o swojej pracy.