Przedszkole Samorządowe w Grabownicy Starzeńskiej


   gru 27

Wigilia przedszkolna

Dnia 19 grudnia w naszym przedszkolu jak co roku odbyła się Wigilia. Święta Bożego Narodzenia przepełnione są pięknymi tradycjami, to czas rodzinnych spotkań, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, śpiewania kolęd i pastorałek. Aby zachęcić wychowanków do kultywowania tych pięknych zwyczajów świątecznych nasze przedszkole organizuje corocznie Wigilię. Niewątpliwie jednym z najbardziej wzruszających akcentów bożonarodzeniowej tradycji są jasełka. Są mocno zakorzenione w naszej chrześcijańskiej obyczajowości, a w wykonaniu przedszkolaków nabierają szczególnego wdzięku i piękna.
Przedszkolaki  z grupy „Bystrzaki” pod okiem pani Barbary Mroziak zaprezentowały przedstawienie jasełkowe.  Nasi mali artyści przedstawili  historię narodzin Dzieciątka Jezus, śpiewały kolędy, pastorałki i wspaniale recytowały przygotowane specjalnie na tę okazję wierszyki. Piękne były nie tylko teksty i śpiew dzieci, ale też cała artystyczna oprawa i stroje małych aktorów. Dziecięca interpretacja narodzin Jezusa Chrystusa, kolędy, szopka, świąteczne dekoracje pozwoliły wszystkim wczuć się w atmosferę zbliżających się Świąt, pełną ciepła, radości i bliskości. Odgrywane przez dzieci role były bogate w treści religijne i zachęcały do refleksji nad tajemnicą narodzenia. Był to czas „zatrzymania się na chwilę” i radosnego kolędowania. Po części artystycznej przyszedł czas na Wigilię. Na rozpoczęcie pani dyrektor odczytała fragment Pisma Świętego opisującego narodzenie Jezusa. Następnym pięknym momentem było dzielenie się opłatkiem , składanie sobie świątecznych życzeń. Dzieci smakowały barszczyk owsiany, rybę i i inne smakołyki. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie relacje.